Wiele osób ma problemy z rozróżnieniem okulisty od optometrysty. Ta niewiedza powoduje, że nie zawsze wiemy, kiedy powinniśmy zdecydować się na wizytę u którego specjalisty. Okuliści są lekarzami wyspecjalizowanymi w dziedzinie okulistyki. Zajmują się oni diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu. W takim razie, co robią optometryści?

Co należy do jego obowiązków?

Jego podstawowym zadaniem jest korygowanie wad wzroku poprzez dobór właściwych okularów bądź soczewek kontaktowych. Najpowszechniejszym badaniem, które przeprowadza optometrysta jest badanie wzroku. Pozwala mu ono ustalić rodzaj i zakres wady wzrokowej. W tym celu korzysta z wyspecjalizowanego sprzętu, którym mierzy wszystkie aspekty funkcjonowania gałki ocznej. Na podstawie wyników badania decyduje, jakie szkła będą niezbędne do zwalczania danego zaburzenia. W przypadku, gdy w toku badań wykryje objawy choroby oczu, ma prawo skierować pacjenta do wizyty u okulisty.

Ponadto, dobry optometrysta powinien być w stanie doradzić w kwestii poprawnej pielęgnacji pomocy wzrokowych oraz dbania o zdrowie naszych oczu. Oprócz tego, ma obowiązek udzielać rad związanych z prawidłowymi ćwiczeniami rehabilitacyjnymi mającymi na celu zwalczanie niektórych zaburzeń wzroku.

Po co odwiedzać gabinet optometrysty?

Z uwagi na długi czas oczekiwania na wizytę u okulisty, coraz więcej osób decyduje się odwiedzić gabinety optometrysty. Najczęściej można je znaleźć obok salonów optycznych. Powinniśmy zdecydować się na wizytę w takiej placówce, jeżeli odnotujemy trudności w widzeniu. Mogą one przybrać postać zamazanego widoku, bólu oczu lub potrzeby ich mrużenia, aby podnieść ostrość obrazu. W takiej sytuacji szybciej uda nam się spotkać z optometrysta niż okulistą. Będzie on też w stanie wykonać badanie naszych oczu i zalecić właściwą metodę korekcji zaistniałej wady. Możliwe, że uda się nam znaleźć rozwiązanie dla problemów wzrokowych bez potrzeby czekania w długich kolejkach. Oczywiście istnieje możliwość, że źródłem naszych problemów ze wzrokiem jest coś poważniejszego. W takim wypadku optometrysta skieruje nas na wizytę u okulisty.