Wzrok to jeden z naszych podstawowych, a jednocześnie niezwykle ważnych zmysłów. Niestety coraz częściej wiele osób ma z nim problemy, a wady dotykają zarówno osoby młode, jak i starsze. Niektóre schorzenia można wyleczyć, ale w większości wiążą się one z koniecznością używania okularów. Noszenie ich na co dzień może być nieco kłopotliwe, lecz po jakimś czasie można do nich przywyknąć.
Najważniejszym ich elementem są oczywiście oprawki. To one decydują o estetycznym wyglądzie, a także wygodnym użytkowaniu. Aby jednak czuć się w nich możliwie jak najbardziej komfortowo, warto zadbać o ich właściwy dobór.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru oprawek?
Najważniejszym aspektem jest ich kształt, który w dużej mierze powinien być dobrany zgodnie z kształtem naszej twarzy. W przypadku delikatnej budowy, nie mogą one być zbyt duże. Za małe mogą natomiast jeszcze bardziej powiększyć optycznie szeroką twarz. W następnej kolejności warto zwrócić uwagę na wykorzystany materiał, a także samo wykonanie oprawki. Powinny one być jednocześnie wygodne, ale i solidne oraz wytrzymałe.
Obecnie można wybierać spośród opraw metalowych, plastikowych i drewnianych. Bez względu na to, z jakiego tworzywa są wyprodukowane, konieczne jest sprawdzenie ich jakości wykonania. W dłoni oprawki do okularów nie powinny w żaden sposób odkształcać się, ani wykrzywiać. Taki obraz mógłby świadczyć o nich tylko negatywnie. Poza tym szkła muszą być doskonale dopasowane do oprawy, a poszczególne części nie mogą nosić śladów po zarysowaniach, wgnieceniach, bądź pęknięciach. Na samym końcu swoją uwagę warto zwrócić na względy typowo estetyczne. W tym miejscu zadbamy więc o kolor, czy też wzornictwo oprawki. Dziś możemy przebierać w stylistyce zarówno klasycznej, jak i sportowej, czy eleganckiej, a wachlarz możliwości jest naprawdę duży. Przykładowo wybierając okulary eleganckie w czarnym kolorze, doskonale podkreślimy oczy, co jednocześnie pozwoli na ciekawe rozświetlenie twarzy, dzięki przyjemnemu dla oka kontrastowi. Z uwagi na ważną rolę okularów, zdecydowanie dobrze jest eksperymentować, aby ostatecznie znaleźć w nich idealne odzwierciedlenie swojego własnego i niepowtarzalnego wizerunku.