Zawodowi sportowcy, jak i amatorzy od lat spotykają się z uciążliwym problemem dopasowania okularów lub soczewek do sportu, jaki uprawiają. Dobranie właściwych okularów jest ważne przede wszystkim ze względu na dwa cele: ochrona wzroku oraz komfort w trakcie podejmowanej aktywności fizycznej. Światowy oraz rodzimy rynek optyczny oferują różnorodne propozycje, które w znacznej części trudność tę rozwiązują.

Zarówno oprawki, jak i soczewki przygotowywane są z myślą o konkretnych dziedzinach sportu. Klasyfikacja nie obejmuje tylko takich podstawowych rozróżnień jak: sporty wodne i lądowe, ale specjaliści wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób aktywnych z wadą wzroku, dedykując szkła i soczewki bardzo konkretnym dziedzinom sportu z różnych obszarów. Duża świadomość znaczenia dopasowania okularów w jakości uprawianego sportu, wpłynęła na proces opracowywania tych akcesoriów, znacznie zwiększając komfort współczesnych sportowców. Zgodnie z przekonaniem, że rodzaj okularów ma tak samo istotne znaczenie, jak narzędzia sportowe, z których sportowiec korzysta.

Na czym polega sukces?

Dobór okularów, poza dopasowaniem szkieł do wady wzroku, w głównej mierze polega na właściwych oprawkach. Należy dołożyć wszelkich starań, by oprawy sprostały wyzwaniom, jakie stawia przed nimi określona dziedzina sportu. Z tego powodu powinny być wytrzymałe, odporne na zniszczenia, przylegać bezpośrednio do skóry (nie powodując jednocześnie podrażnień ani obtarć), posiadać właściwy kształt itd.

Okulary sportowe korekcyjne dostępne są w dwóch wariantach. Pierwszy możliwy jest z opcją zaszklenia, która wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak uzyskane w ten sposób korzyści są nie do przecenienia. Pozyskane wówczas soczewki posiadają filtr UV, polaryzację, powłokę antyrefleksyjną i fotochromatyczną. Drugi to oprawki wyposażone w specjalną wkładkę korekcyjną, która mocowana jest najczęściej w wyznaczonym miejscu w oprawkach.

Obie wersje pomagają skutecznie dbać o wzrok w trakcie nawet najintensywniejszych momentów uprawiania sportów, w tym jazdy na rowerze czy bieganiu.