Okulary przeciwsłoneczne powinny spełniać dwie funkcje. Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, mają one ochraniać nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Po drugie, dobrze by było, gdyby jednocześnie stanowiły modny dodatek do naszego ubioru.

Na co zwracać uwagę?

Aby nasze okulary skutecznie spełniały drugą funkcję, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ich kształt musi być dopasowany do kształtu naszej twarzy. Nawet jeżeli podoba nam się jakiś model okularów, to jeżeli nie będzie dopasowany, to lepiej jest z niego zrezygnować i szukać dalej. Z kolei kolor okularów musimy dobrać tak, aby pasował do naszej karnacji. Z reguły bezpiecznym wyborem jest kolor czarny z uwagi na swój uniwersalny charakter.

Duże znaczenie ma również materiał, z którego wykonano dany model. Jeżeli uda nam się znaleźć okulary, które nam się podobają, to zazwyczaj chcielibyśmy, aby posłużyły nam one przez dłuższy okres. Dlatego przy wyborze powinniśmy skupiać się na solidnie wykonanych modelach z wysokiej jakości materiałów.

Które okulary najlepiej ochronią nasze oczy?

Chociaż wygląd nie jest bez znaczenia, to najważniejszą cechą okularów przeciwsłonecznych musi być skuteczna ochrona przed słońcem. Stopień tej ochrony zależy w dużej mierze od soczewek oraz rodzaju zastosowanego filtru. To właśnie między innymi obecność filtra UV odróżnia okulary przeciwsłoneczne od zwykłych. Modele z podstawowym filtrem blokują lub nawet całkowicie unieszkodliwiają szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Moc filtra dobieramy w zależności od naszych potrzeb. Silniejsze modele zaleca się dla osób bardziej wrażliwych na światło.

Ciekawym rozwiązaniem są okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją solano. Ten rodzaj filtra pozwoli całkowicie wyeliminować przykre odblaski powstające, gdy światło odbija się od bardzo jasnych powierzchni. Również w tym przypadku możliwe jest dopasowanie mocy filtra tak, aby okulary, jak najbardziej odpowiadały naszym oczekiwaniom. Bardzo łatwo rozpoznać okulary polaryzacyjne z uwagi na napis „Polarized”, który mieści się na ich oprawkach. Niezależnie od wybranego przez nas modelu, należy pamiętać, że okulary tanie są zazwyczaj mało skuteczne i mało wytrzymałe. Jeżeli chcemy dokonać rozsądnego zakupu, musimy być przygotowani na wydanie odpowiedniej sumy pieniędzy.