Komputery już od kilku lat są nieodłącznymi towarzyszami człowieka w życiu codziennym. Dlatego warto zastanowić się nad ich wpływem na ludzkie oczy. Dlaczego po paru godzinach pracy przed monitorem oczy pieką, stają się suche i podrażnione? Jak można je ochronić przed szkodliwym wpływem ekranu?

Jak chronić oczy przed wpływem komputera?

Osoby chcące chronić swój narząd wzroku przed szkodliwym działaniem komputera, mają do wyboru specjalne okulary bądź soczewki. Jakie oznaki wskazują, że to już czas na ich kupno?

Do okulisty należy wybrać się, kiedy długa praca przy komputerze skutkuje zmęczeniem oczu, bólami głowy, zaburzeniem ostrości widzenia czy niemożnością skupienia wzroku na jednym obiekcie.

Okulary lub soczewki do pracy przy komputerze charakteryzują się posiadaniem specjalnej powłoki antyrefleksyjnej, która chroni oko przed powstawaniem uciążliwych odblasków oraz nadmierną jasnością. Takie okulary posiadają również ochronę przed promieniowaniem elektromagnetycznym czy drobinkami kurzy przyciąganymi przez komputery.

Co wybrać – szkła do komputera czy soczewki?

Ile ludzi, tyle opinii. Jedni przez całe życie korzystają z soczewek i nie wyobrażają sobie zamienić ich na standardowe oprawki. Inni z kolei preferują tradycyjne okulary.

Jeśli chodzi o pracę przed komputerem, może wydawać się, że lepsze będą tradycyjne szkła w oprawkach. Okazuje się bowiem, że noszenie soczewek potęguje wysychanie oczu. Podczas pracy na komputerze mruga się o wiele rzadziej, przez co naturalne nawilżenie oka jest dodatkowo ograniczone. Oczywiście, można pomóc sobie specjalnymi kroplami nawilżającymi, zwanymi też sztucznymi łzami, jednak problem traci na intensywności po zastosowaniu tradycyjnych oprawek.

Co z tymi, którzy nie chcą rezygnować z soczewek?

Przede wszystkim, powinni wybrać produkt, który przeznaczony jest specjalnie do pracy przy ekranie. Są to soczewki ze specjalną powłoką antyrefleksyjną. Osoby pracujące przy komputerze powinny wybierać wyłącznie soczewki najwyższej jakości, wykonane z nowoczesnych materiałów, gwarantujących lepsze nawilżenie oka.