Wybór idealnych okularów to zawsze wyjątkowo trudna decyzja, której skutki będziemy musieli oglądać w lustrze przez kilkanaście kolejnych miesięcy, a może nawet dłużej. Najwięcej problemów jest oczywiście w przypadku zakupu pierwszej pary, która powinna być doskonale dobrana, by już na początku nie zrazić noszącego. Wybierając odpowiednie okulary, trzeba skupić się zwłaszcza na dostosowaniu oprawek do kształtu twarzy – dzięki temu osiągnie się zarówno doskonały wygląd, jak i wysoki komfort użytkowania.

Określenie kształtu twarzy to podstawa

Przed wyborem idealnych okularów konieczne jest określenie kształtu twarzy. To właśnie on definiuje to, który model oprawek będzie idealny zarówno ze względów praktycznych, jak i wizerunkowych. Zapewne wiele osób nie ma pojęcia, w jaki sposób określić typ swojej twarzy, istnieje jednak niezwykle prosta i sprawdzona metoda, która może w tym pomóc. Zgodnie z nią wystarczy stanąć przed lustrem i np. szminką obrysować kontur twarzy, po czym odsunąć się nieco od powierzchni. Dzięki temu można obiektywnie stwierdzić, czy jest to kształt trójkątny, okrągły czy może kwadratowy.

Jak dobrać okulary idealne do kształtu twarzy?

Jeśli kształt twarzy został ustalony, czas wybrać idealne oprawki do okularów. Oczywiście skupić się trzeba przede wszystkim na ich kształcie, bo kolor zwykle będzie podyktowany gustem i temperamentem noszącego. Twarz okrągła powinna postawić na modele, które wizualnie ją wydłużą i nieco wyszczuplą. Doskonale sprawdzą się tu wszystkie oprawki kanciaste (prostokątne czy kwadratowe) oraz charakterystycznie zwężające się u dołu.

Na zupełnie inną półkę patrzeć powinny natomiast osoby o twarzy trójkątnej. W tym przypadku kluczowe jest zmniejszenie nacisku na górną część twarzy, dlatego świetnie sprawdzą się tu rozwiązania okrągłe lub owalne, zwykle w jasnych barwach. Warto zastanowić się także nad szkłami całkiem pozbawionymi oprawek lub też z delikatnego, nie rzucającego się w oczy tworzywa.

Twarze kwadratowe z zasady są niezwykle wyraziste i bezkompromisowe. W tym przypadku niezalecane jest wybieranie oprawek o ostrych kształtach, a zdecydowanie się raczej na modele z zaokrąglonymi brzegami. Nie muszą one być oczywiście idealnie okrągłe, istotne jednak, by nieco kształt twarzy załagodziły. Doskonałym zabiegiem ułatwiającym osiągnięcie tego efektu jest również wybranie modeli, których kolor staje się coraz jaśniejszy, zaczynając od ciemnej góry, a kończąc na bardzo jasnym (często nawet całkiem białym) dole.

Przestrzeganie wszystkich tych zasad sprawi, że okulary będą poprawiały nie tylko szwankujący wzrok, ale i dodawały wdzięku oraz klasy.