W obecnych czasach, kiedy media i internet zdominowały świat, coraz częściej jesteśmy skazani na spędzanie długich godzin przed ekranem komputera. Bywa, że nasza praca tego wymaga, lecz również po pracy poświęcamy wiele godzin na przeglądanie portali społecznościowych, oglądanie filmów, gry i inne. Chyba większość osób się zgodzi, że obecnie nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez komputera.

Czy nie za dużo?

Jeśli ten czas zamyka się w godzinie, czy dwóch, to wszystko jest w porządku. Często jednak okazuje się, że spędzamy przed ekranami komputera znacznie więcej, a rekordziści nawet kilkanaście godzin dziennie.

Zdrowe czy nie zdrowe?

Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera niszczy wzrok. Każdy zapewne niejednokrotnie tego doświadczył, gdy po wielu godzinach pracy przed komputerem oczy łzawiły, a wszystko było jakby „za mgłą”. Dlaczego praca przy komputerze niszczy wzrok? Monitor emituje różne typy promieniowania. Istotne jest to, że wzrok użytkownika przez długie godziny skupia się w tej samej odległości, czego konsekwencją jest zwiotczenie mięśni gałki ocznej, a co za tym idzie – pogorszenie wzroku.

W jaki sposób możemy pomóc przemęczonym oczom?

Warto przede wszystkim pamiętać o tym, by minimum co godzinę robić sobie przerwę od pracy przy komputerze. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, warto chociaż co jakiś czas oderwać wzrok od ekranu i patrzyć w jakąś inną przestrzeń, która znajduje się w dalszej perspektywie. Warto też mrugać bardziej energicznie, gdyż badania udowodniły, że siedząc przed ekranem mrugamy znacznie rzadziej, niż w innych warunkach, co powoduje często doskwierającą suchość oczu.

Zasady utrzymania zdrowych oczu

Jeśli spędzasz wiele godzin przed ekranem, nade wszystko powinieneś zaopatrzyć się w okulary, które posiadają odpowiednie szkła do komputera. Szkła antyrefleksyjne wykluczają męczące i niezdrowe dla oczu odbicia światła. Zwiększa to komfort widzenia i zapobiega dolegliwościom towarzyszącym nam po wielogodzinnej pracy przy ekranie.