Wiele osób traktuje pojęcia takie jak optyk i okulista jako synonimy, co jednak nie jest prawidłowe. Podobnie zresztą jest , jeśli chodzi o salon optyczny i salon okulistyczny. Jak się okazuje, na próżno jest szukać postawienia diagnozy u niewłaściwego specjalisty w przypadku pojawienia się problemów z widzeniem. Nasuwa się zatem pytanie, do kogo należy się udać, aby zbadać wzrok i dobrać właściwe szkła korekcyjne – do okulisty czy też do optyka?

Salon optyczny a salon okulistyczny – gdzie się udać i po co?

Wbrew pozorom wiele osób nie wie tak do końca, do kogo należy się udać, w przypadku badań wzroku. Kolejek nie brakuje zarówno do salonów optycznych, jak i tych okulistycznych. Obecnie nie jest już takie oczywiste to, że wzrok bada się u okulisty i to on dobiera okulary oraz wydaje receptę. Nie brakuje stwierdzeń, że w salonie optycznym można liczyć na lepsze dobranie szkieł. Ile jest zatem w tym prawdy? Jest tak naprawdę jest wielu specjalistów zajmujących się kwestiami związanymi z prawidłowym funkcjonowaniem narządu wzroku, dlatego też wybranie tego właściwego może nie był łatwym zadaniem.

Do salonu okulistycznego należy udać się w celu zdiagnozowania i leczenia schorzeń narządu wzroku. Jeśli zatem pojawia się niepokojące objawy z oczami, należy zgłosić się właśnie do okulisty. Zaliczyć do nich można symptomy w postaci zaburzeń widzenia, bólu oczu, pieczenia i zaczerwieniania oczu czy też ich częstego łzawienia. Do salonu optycznego należy udać się z kolei w celu dokonania zmiany oprawek oraz naprawienia uszkodzonych oprawek czy też wymienienia soczewek. Oczywiście wymiana soczewek i szkieł na nowe wymaga posiadania recepty, którą z kolei wydaje okulista. Warto wspomnieć, że w przypadku studiów lekarskich przewidzianych jest zaledwie kilkanaście godzin z zakresu optyki i badania refrakcji. Dopiero podczas stażu i pracy zawodowej okuliści nabywają wiedzę o korekcji wzroku. Zarówno w przypadku salonu okulistycznego jak i optycznego należy postawić na taki, w którym to pracują osoby kompetentne i doświadczone oraz z odpowiednim wykształceniem i podejściem do pacjenta.