Praktycznie każdy optyk jest w stanie wykonać komputerowe badanie wzroku i to na miejscu. W ten oto sposób możliwe jest ocenienie ostrości widzenia pacjenta, a to z kolei pozwala na określenie przybliżonej wartości korekcji optycznej. Komputerowe badanie wzroku warto wykonywać regularnie, aby możliwe było ustrzeżenie się przed znacznie groźniejszymi schorzeniami narządu wzroku. Objawy w postaci zmęczenia oczu, łzawienia, zaburzeń widzenia, pieczenia czy łzawienia oczu powinny skłonić nas do niezwłocznego zapisania się na wizytę u specjalisty. Jak często wykonywać komputerowe badanie wzroku i jak wygląda jego przebieg?

Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Narząd wzroku wraz z wiekiem zaczyna coraz bardziej się zużywać i mogą pojawić się zaburzenia widzenia oraz szereg przeróżnych schorzeń oczu. W związku z tym tak ważne jest wykonywanie regularnych badań okulistycznych. Badania kontrolne zaleca się wykonywać co najmniej raz na dwa lata. Po ukończeniu 40. roku życia częstotliwość badań okulistycznych należy zwiększyć. Po czterdziestce bowiem wzrasta ryzyko rozwoju groźnych schorzeń w postaci jaskry czy też zwyrodnienia plamki. Niektóre choroby oczu nie dają w początkowym stadium żadnych niepokojących objawów i nie dochodzi nawet do zaburzenia widzenia, jednakże nieleczone mogą doprowadzić do całkowitej ślepoty. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności na zaćmę czy jaskrę znajdują się m.in. osoby borykające się z cukrzycą. Częste wizyty u okulisty powinny mieć miejsce także w przypadku pacjentów z chorobami reumatycznymi, układu nerwowego czy nowotworowymi.

 

Komputerowe badanie wzroku przeprowadzane jest przy pomocy urządzenia nazywanego autorefraktometrem. Za jego pomocą można ocenić ostrość wzroku w oparciu o pomiary krzywizn poszczególnych elementów gałki ocznej. Badanie to polega na patrzeniu każdym okiem oddzielnie przez niewielki otwór urządzenia na oddalony przedmiot. Komputerowe badanie wzroku trwa zaledwie kilka sekund dla każdego oka, podczas których pacjentowi nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe. Do oka wpuszcza się wiązkę promieni podczerwonych, która w żadnym stopniu nie jest dla niego szkodliwa. Jest to w pełni bezpieczne badanie, na podstawie którego możliwe jest określenie wielkości refrakcji badanego oka.